ارائه دهنده خدمات پانسیون مطالعاتی ، و روانشناسی
امروز :

۸ روش برای کاهش استرس

7 اکتبر 2020 356

همه ی ما در زنگی فردی خود با استرس و اضطراب مواجه هستیم. در این مقاله میخواهیم به مفهوم استرس و عوامل به وجود آورنده آن و ۸ روش برای کاهش استرس و اضطراب می پردازیم.

استرس چیست؟!

استرس پدیدهای پیچیده و ضروری زندگی است که گاهی مشکل ساز میشود و اگر انسان قـادر بـه سازگاری با آن نباشد، جسم و روان او مورد تهدید قرار میگیرد. تمایل به کنار آمدن با اسـترس راه مثبتـی اسـت که باعث دستیابی تدریجی به ارتقاء سلامتی میشود. استرس نشان دهنده ی هشدار و اعلام خطر است تا فرد جهت پیشگیری و محافظت خود از آسیب ، هرچه سریع تر واکنش نشان دهد. پس در نتیجه می توان گفت استرس تا حدودی که در آن افراط نشود. زیرا افراط در این کار موجب آسیب به بدن می شود.

8 روش برای کاهش استرس

 

استرس در دوران کرونا:

در این دوران سخت کرونا ، استرس باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. این گونه افراد سعی می کنند که با فکر نکردن درباره کرونا از میزان استرس خود بکاهند.اما نتیجه ی این تلاش آگاهانه برای سرکوب افکار مربوط به این بیماری برعکس خواهد بود. تلاش برای سرکوب آگاهانه افکار خود نتیجه ای جز  شدت گرفتن همان افکار در ذهن ما نخواهد داشت.

8 روش برای کاهش استرس

 

از پاراگراف بالا نتیجه میگیریم که به جای سرکوب کردن افکار خود ، با پذیرش استرس و افکارتان به بهتر شدن اوضاع کمک کنید.

اضطراب امتحان:

داشتن استرس قبل از امتحان برای همه ی دانش آموزان و دانشجویان یک امر طبیعی است.کمی استرس باعث می شود تا دانش آموز بتاند قبل از امتحان تمرکز خود را حفظ کند. اما این اضطراب بیش از حد می تواند ضربه ی خیلی بدی به دانش آموز بزند.با روش هایی که در ادامه برای شما عنوان می کنیم می توانید این استرس به وجود آمده را مدیریت کنید و تا حدودی آن را کاهش دهید.

8 روش برای کاهش استرس

عوامل به وجود آورنده اضطراب:

عوامل مختلفی در بوجود آمدن و افزایش استرس وجود دارد. ما در این مقاله سعی می کنید موارد اساسی را به شما معرفی کنیم.که عبارت اند از:

  1. کم خوابی
  2. عدم آمادگی لازم
  3. کمبود انگیزه
  4. تغذیه نامناسب
  5. تجربه های تلخ گذشته
  6. بیماری های استرس زا مانند آسم، قلب و عروق، دیابت، چاقی، ناراحتی های گوارشی و…..
  7. مصرف بعضی از دارو ها

و دیگر عواملی که در ایجاد استرس وجود دارند.

راه های مقابله با استرس:

راه های زیادی برای مقابله با استرس وجود دارد که ما در این بخش از مقاله به ۸ روش برای کاهش استرس را نام برده و توضیح می دهیم. این عوامل عبارت اند از :

۱- موسیقی:

موسیقی های ملایم گوش دهید. این کار باعث افزایش آرامش شما شده و استرس شما را هم تا حدودی می کاهد.

۲- تمرینات تنفسی:

این تمرینات را می توانید در هر مکان یا زمان انجام دهید. نفس ها عمیق متعدد و پشت سر هم بکشید. این کار شما را آرام کرده و سطح استرس شما را کاهش می دهد.

۳- ورزش:

یکی دیگر از روش های مقابله با استرس و اضطراب ورزش می باشد. سعی کنید ساعاتی را در روز برای ورزش کردن کنار بگذارید. ورزش های هوازی باعث افزایش آرامش و کاهش اضطراب تا حد زیادی می شوند. به قدری تاثیر این روش زیاد است که در همان چند دقیقه اول هم نتیجه ی آن را خواهید دید.

 

۴-قهوه:

در قهوه مقدار زیادی ماده کافئین وجود دارد. مصرف بیش از اندازه این ماده باعث افزایش اضطراب در فرد می شود.پس یکی دیگر از روش های کاهش اضطراب و مقابله با آن کاهش مصرف قهوه و مواد دارای کافئین می باشد.شما می توانید چای سبز را جایگزین قهوه کنید این کار نیز نتیجه مثبتی در جهت کاهش اضطراب شما خواهد داشت.

۵-دوش آب گرم:

بعضی اوقات استرس باعث می شود تا جریان خون در بدن مخصوصا دست و پاهای ما کم شود. دوش آب گرم باعث می شود تا جریان خون در بدن به حالت اولیه بازگردد.

۶-شمردن:

بلافاصله و پس از بروز استرس به آن واکنش نشان ندهید. ابتدا سعی کنید از عدد ۱ تا ۱۰ ( به عنوان مثال ) را بشمارید . این کار باعث می شود تا بتوانید استرس خود را مهار کنید و واکنش های بهتری را نسبت به موضوع نشان دهید.

۷-ماساژ:

در برخی موارد فردی که استرس بالایی را تحمل می کند ممکن است که دچار گرفتگی عضلات شود. در این وضعیت تکنیک ماساژ درمانی باعث بهبودی عضله و کاهش استرس و اضطراب می شود.

۸-شوخ طبعی:

بر اثر خنده فشار خون کاهش پیدا کرده و سیستم ایمنی بدن  نیز تقویت می شود. همچنین وارد کردن شوخ طبعی به زندگیتان می تواند برایتان بسیار سرگرم کننده باشد.رفتار هایی از این قبیل مانند جک تعریف کردن و….. باعث می شود تا استرس درون شما کاهش پیدا کند.

در این مقاله شما را با مفهوم استرس آشنا کردیم عوامل به وجود آورنده و راه های مقابله با آن را نیز برای شما توضیح دادیم. در صورت این که به کمک مشاوران ما در این زمینه احتیاج داشتید ، با مشاورین ما در وبسایت دکتر گازر تماس بگیرید. برای  آخرین خبر ها و مقالات وبسایت ، مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط
تست استرس و اضطراب

تست استرس و اضطراب    تست استرس و اضطراب آنلاین:اضطراب یکی از مشکلات رایج روانشناختی است و علایم مختلف جسمی (مثل تپش قلب)و فکری(مثل نگرانی درباره آینده)در ما ایجاد می کند.برای تعیین شدت اضطراب باید تمام این علائم مورد بررسی قرار بگیرد. این تست اضطراب تست بک است یکی از معتبرترین تست های درمانی در […]

تاریخ بروزرسانی :9 / 02 / 2021
درمان فوری استرس و اضطراب

درمان فوری استرس و اضطراب استرس امتحان و کنکور استرس در زمان آشنایی با افرادی جدید و یا فردی که دوست دارید از نوع استرس خوب است که قطعا لذت بخش هم هست. درمان فوری استرس و اضطراب:استرس مزمن :استرس مزمن بر خلاف استرس حاد برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت که اصولا از یک […]

تاریخ بروزرسانی :1 / 09 / 2020
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *