ارائه دهنده خدمات پانسیون مطالعاتی ، و روانشناسی
امروز :

درمان بیماری های سایکوسوماتیک یا روانتنی

10 سپتامبر 2020 2289

موضوع:تاریخچه سایکوسوماتیک

 

درمان بیماری های سایکوسوماتیک یا روانتنی: اختلال روان‌تنی یا اختلال سایکوسوماتیک به صورت اختلال بدنی که تحت تأثیر ذهن قرار دارد یا درشدیدترین حالت، توسط ذهن ایجاد می‌شود، تعریف شده‌است اختلال‌های روان‌تنی، شامل اختلال‌هایی است که در آن‌ها نشانه‌ها مستقیماً مربوط به آسیب مغزی یا وجود یک وضع غیرعادی در محیط زیست شیمایی مغز است؛ ممکن است در نتیجه پیری، بیماری‌های تباه‌کننده دستگاه عصبی (مثل سیفیلیس)، یا فروبری مواد سمی (مثل مسمومیت ناشی از سرب یا الکلیسم) ایجاد شوند.

 

درمان بیماری های روانتنی

درمان بیماری های روانتنی

´نام ان از دو واژه :سایک به معنی روان و سوما به معنی بدن تشکیل شده است.(درمان بیماری های سایکوسوماتیک یا روانتنی) اختلال روان تنی به بیماریهایی اطلاق میشود که یا با وجود علایم بدنی هیچ توجیه پزشکی برای ان وجود ندارد، یا مشکل بدنی وجود دارد ولی شکایت بیمار بسیار بیشتر از شدت بیماری است. باید توجه کرد که بیمار به هیچ وجه تمارض نمیکند بلکه واقعا درد را حس میکند.

تشخیص اختلال روان‌تنی، زمانی صورت می‌گیرد که یک اختلال با آسیب جسمانی شناخته‌شده وجود داشته باشد و رویدادهایی که از نظر روان‌شناختی معنادار هستند، قبل از اختلال واقع شده و به شروع یا وخیم‌تر شدن آن کمک کنند. زمانی که عوامل روان‌شناختی بر بیماری جسمانی تأثیر  می‌گذارند، معمولاً فرد انکار می‌کند که بیمار است، از مصرف دارو خودداری می‌کند و ممکن است  وجود عوامل خطر را که احتمالاً حالت جسمانی را وخیم‌تر می‌کنند، نادیده بگیرد. ملاک اول، اختلال‌های روان‌تنی  را از اختلال‌های جسمانی ‌شکل جدا می‌کند.

اختلال‌های جسمانی‌شکل،  مبنای جسمانی شناخته‌شده‌ای ندارند اما اختلال‌های روان‌تنی، مبنای جسمانی دارند. عوامل  روانی می‌توانند شرایط جسمانی متعدد را در تعداد زیادی از دستگاه‌های عضوی تحت تأثیر قرار  دهند، دستگاه‌هایی نظیر:دستگاه تنفسی، دستگاه قلبی عروقی، پوست و دستگاه معدی روده‌ایو اندام‌های حسی. در هر فرد ممکن است تنها یکدستگاه عضوی در برابر تأثیرات روانی آسیب‌پذیر باشد.

somatoform disorder= Somatic symptom disorder=SSD:

نوعی اختلال شبه جسمی است که با علائم جسمانی متعدد، از جمله درد تشخیص داده می شود.

انواع اختلال سوماتو فورم somatoform disorder:

اختلال تبدیلی Conversion disorder 

اختلال جسمانی  somatization disorder

اختلال اضطراب بیماری illness anxiety disorder 

اختلال بد شکلی بدن  body dysmorphic disorder 

اختلال علایم جسمانی تمایز نیافته undifferentiated somatic symptom disorder

 

علائم یا ویژگی های دردهای روان تنی  (درمان بیماری های سایکوسوماتیک یا روانتنی)

 

Psychosomatic Pain:

درد روان تنی یا سایکو سوماتیک  Psychosomatic Pain به عنوان درد روانزا psychogenic pain یا اختلال درد ناشی از استرس و اضطراب روانشناسیpsychological شناخته می شود و مشخصه آن درد مزمن در بیش از یک منطقه است که چندین ماه تا چندین سال ادامه داشته باشد.

اختلا ل درد سایکوسوماتیک مشخصات زیر را دارد:

درد توسط یک وضعیت پزشکی قابل توضیح نیست.

درد باعث ناراحتی جدی یا اختلال یا هر دو در مناطق مختلف بدن یا قابلیت های فردی میشود.

در آغاز، قوت، تشدید و افزایش شدت علایم با عوامل روانی ایجاد می شود.

شکایت از درد عمدی یا غیر واقعی نیست و به علت هر گونه اختلال روانی مانند خلق و خو و

 

             اختلال اضطراب یا هر شکل دیگری از اختلالات روانی ایجاد نشده است.

 مطالعاتی که از وجود دردهای روان زا یا سایکوژنیک Psychogenic Pain حمایت می کنند

شواهد نشان می دهد که درد جسمانی تجربه شده توسط کودکان دارای شدت برابر با یک  بزرگسال است.  تفاوت در گروه های قومی نژادی، برتری در مورد دردهای سایکوسوماتیک را نشان  داده است. علاوه بر این ارتباط قوی بین جنسیت و درد یافت شده است. در بسیاری مطالعات  مشخص شد که زنان بیشتر از مردان از دردهای روان تنی رنج می برند و بیشتر به دنبال درمان هستند.     همچنین مشخص شده که کودکان اغلب از دردهای سایکوسوماتیک در ناحیه شکم و سر  شکایت دارند.  بااین حال با افزایش سن مکان درد فرق کرده و در مکانهای متنوع و با شدت بیشتر

آن را تجربه می کنند.

بیماری‌های روان‌تنی چه افرادی را بیشتر درگیر می‌کند؟

یماری‌های روان‌تنی در افراد ۲۰ تا ۴۰ سال، بیشترین رواج را دارد. ژنتیک و سابقه خانوادگی می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به این بیماری‌ها باشد. برای مثال در یک خانواده، اغلب افراد زمانی که مضطرب می‌شوند، معده‌درد می‌گیرند. این معده‌درد، یک بیماری خانوادگی نیست بلکه مشکل روان‌تنی است که در همه افراد خانواده به این شکل بروز پیدا می‌کند. اما در برخی موارد ناآگاهی فرد و اطرافیانش باعث درمان‌های طولانی‌مدت و بی‌نتیجه می‌شود. برای مثال یکی از بیمارانی که به من مراجعه کرد، سال‌ها به‌عنوان یک بیمار مبتلا به صرع شناخته شده بود و حتی برای این بیماری مدت‌ها تحت درمان قرار گرفته بود. او زمانی‌که دچار استرس می‌شد، حالتی شبیه غش پیدا می‌کرد، نفس‌نفس می‌زد، بدنش سست می‌شد و روی زمین می‌افتاد.

همه خانواده او گمان می‌کردند مبتلا به صرع است و برای درمانش، حتی به بستری کردن او هم متوسل می‌شدند. این درحالی بود که بیمار چنین بیماری‌ای را نداشت. گرچه او سال‌ها برای صرع دارو خورده بود اما زمانی‌که به روانپزشک مراجعه کرد، متوجه شد که غش کردن او نه نشانه صرع بلکه یک بیماری روان‌تنی است، یعنی با تجربه فشار روانی، بدن این فرد چنین واکنشی را از خود نشان می‌داد و تنها با درمان روانشناختی و روانپزشکی می‌شد این بیمار را از شر این حمله‌ها راحت کرد.

 

برخی از نمونه‌های اختلالات سایکوسوماتیک

 انواع دردهای روان تنی یا سایکوسوماتیک

درد سایکوسوماتیک یا روان تنی می تواند انواع متفاوتی داشته باشد و در هر قسمت بدن ایجاد

شود. تجربه درد می تواند موضعی و در یک منطقه باشد یا به تمام بدن تعمیم پیدا کند. علاوه بر

این ممکن است درد از یک قسمت شروع شده و به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کند

سه تیپ خاص بیماری

´تیپ اول افرادی را در بر می‌گیرد که هر دو اختلال روانی و جسمی را دارند و این دو اختلال به صورت مشترک عوارض و تداوی بیماری را پیچیده و مشکل می‌کنند.

 

´تیپ دوم بیمارانی را در بر می‌گیرد که اختلال روانی شان مستقیما به اثر مریضی جسمی یا اثرات درمانی آن بیماری، به میان آمده است، مثلا وقوع افسردگی روانی در اثر یک بیماری سرطانی یا عوارض درمانی آن.

 

´تیپ سوم بیماری های روان‌تنی، اختلالات شبه جسمی اند (اختلالات سوماتوفورم) که بیماری های روانی در قالب عوارض جسمی تبارز می‌کنند. به عبارت دیگر، در این اختلالات عوارض جسمی که نزد بیمار تبارز می‌کنند مربوط به عوامل روانی بوده و ارتباط به مسایل جسمی ندارند.

برخی از نقاط مشترک در بدن عبارتند از:

درمان بیماری های سایکوسوماتیک یا روانتنی

درمان بیماری های سایکوسوماتیک

 • درد در هنگام مقاربت
 • چرخه قاعدگی دردناک
 • سر درد
 • بدن درد
 • کمر درد
 • شکم درد
 • درد  بازو

بسیاری از پزشکان *فیبروملاژیا و سندرم درد مزمن را به عنوان دردهای روان تنی در نظر می گیرند.

*فیبروملاژیا fibromyalgia:

سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود.

 چطور تشخیص دهیم درمان سایکوسوماتیک یا روانتنی است یا خیر؟

 

شخص معمولا اختلال دردی دارد که با هیچ وضعیت پزشکی ای توجیه نمی شود و شدت و نشانه های آن با میزان درد واقعی مطابقت ندارد. باید در نظر داشته باشید که درد سایکوسوماتیک که بیمار از آن ها شاکی است برخلاف تصور قبل فقط در ذهن بیمار نیست. آن ها درد فیزیکی واقعی هستند که واقعا بیمار آن ها را حس می کند نه این که ادا در بیاورد.

مجموعه ای از غربالگری هامثل آزمایش خون و معاینات رادیولژیک از قبیل اشعه ایکس، سی تی اسکن و MRI می تواند وجود هر گونه مشکل پزشکی که باعث ایجاد درد شده است را رد یا تایید کند. تنها در صورتی که همه آزمایشات طبیعی باشد می توان تشخیص درد سایکوژنیک دارد.

 

 شخصی که درد سایکوسوماتیک یا اختلال درد روان تنی در او تشخیص داده شده است باید مواردزیر را در نظر بگیرد:

 

 • مورد سوءاستفاده قرار گرفتن دردوران کودکی: جسمی، روانی، جنسی
 • سابقه خانوادگی مشکلات روانی یا اختلالات جسمانی
 • قربانی شدن یا مورد آزار و اذیت قرار گرفتن
 • فروکش درد هنگام حذف اتفاق استرس زا
 • افزایش درد پس از یک اتفاق استرس زا
 • بیماری جسمی در یک یا هر دو  والد
 • وضعیت مالی و بحران در خانواده
 • سبک های  فرزند پروری
 • سابقه اختلال جسمانی
 • وقایع منفی در زندگی
 • افزایش ثانویه درد

 

علل دردهای روان تنی یا سایکوسوماتیک psychosomatic :

 

اگرچه دلیل قطعی برای شروع آن نمی توان مشخص کرد اما تصور می شود که استرس های خاص زندگی ممکن است آغاز کننده این دردها باشند. بسیاری از افراد پس از تجربه یک وضعیت منفی قابل توجه مثل از دست دادن عشق یا روبرو شدن با یک فاجعه طبیعی دچار درد  سایکوسوماتیک می شوند.

 

 •  تعدادی  از علل شایع شناخته شده درد روان تنی عبارتند از:

سوء استفاده:

ارتباطی قوی بین سوء استفاده های دوران کودکی و درد روان تنی یا سایکوسوماتیک وجود دارد.

سابقه سوء استفاده های فیزیکی، روانی یا جنسی دوران کودکی، فرد را مستعد دچار شدن به دردهای سایکوسوماتیک می کند.

تفکر فروید:

همان طور که در تئوری *سایکودینامیکpsychodynamic ( دیدگاه روان پویشی) گفته شد، بخش ناخودآگاه یا خودآگاه در ذات انسان همیشه غریزی هستند، که در جامعه قابل قبول نیست، بنابراین خود را به نشانه های جسمانی تبدیل کرده و استرس ایجاد شده را آزاد می کند به طوری که فرد از تمایلاتش آگاه نشده و ذهن خودآگاه در آرامش باقی می ماند. به عنوان مثال، احساس گناه ناشی از میل ناخودآگاه است که به شکل درد منتشر می شود در حالی که آرزوها باعث ایجاد پریشانی در فرد نمی شوند.

 

*دیدگاه روان‌پویشی Psychodynamics: بر این اندیشه استوار است که افکار و هیجان‌ها علل مهم

رفتار هستند. رویکرد روان‌پویشی به رفتار به درجات مختلف بر این فرض استوارند که رفتار قابل‌مشاهده (پاسخ‌های آشکار) تابعی از فرایندهای روانی داخلی (رویدادهای پنهان) است. رویدادهای درونی و منابع تحریک محیطی که از سوی نظریه‌پردازان روان‌پویشی مطرح شده با هم متفاوتند، اما همه آنها در این باره توافق دارند که شخصیت را ترکیبی از وقایع داخلی و خارجی شکل می‌دهد که از نظر آنها وقایع درونی در این زمینه نقش عمده‌تری دارند.

زیگموند فروید : بنیان‌گذار این دیدگاه معتقد بود که در نهایت روزی فرا خواهد رسید که بتوان تمام رفتارها را برحسب تغییرات بدنی تبیین کرد، اما از آنجایی که در دوران وی درباره روابط بین بدن و شخصیت آگاهی اندکی وجود داشت وی چندان بر عوامل زیست‌شناختی تأکید نکرد. فروید تحت تاثیر چارلز داروین در مورد اهمیت هیجان‌ها قرار داشت و توجه خود را به تاثیر هیجان‌ها بر افکار معطوف کرد. او معتقد بود که برای درک و فهم رفتار لازم است افکار پیشایند و مرتبط با آن تجزیه و تحلیل شود و برای درک آن افکار باید عمیق‌ترین هیجان‌ها و احساسات شخص مورد بررسی و کنکاش قرارگیرند.

نظریه های یادگیری

اغلب کودکان بیمار شدن را یاد می گیرند یا شروع به تقلید از اعضای نزدیک خانواده می کنند تا به سودی که از بیماری می خواهند برسند.

راه های ارتباطی:

اغلب برای کودک امکان ندارد که همه چیز را در قالب کلمات بیان کند. به خصوص زمانی که تحت  استرس قرار گرفته باشند. در حالت، نشانه های مختلف جسمی برای نشان دادن پریشانی خود بروز می دهند.

تاثیرات خانواده:

پویایی خانواده شامل نقش کودک در خانواده و نوع رفتار والدین با او می تواند کودک را تشویق به نشان دادن علایم جسمانی برای بدست آوردن توجه، نماید. علاوه بر این، ابتلا به یک اختلال روانی، که ممکن است در بسیاری از خانواده ها یا ساختار اجتماعی قابل پذیرش نباشد و باعث  نگاه نادرستی به فرد شود. برای اجتناب از این شرایط بسیاری از افراد برای بدست آوردن حمایت خانواده و دوستان، علایم جسمانی را در بدنشان افزایش می دهند.

 

سخن آخر:

ما در بالا نکاتی را برای شما عنوان کردین امیدواریم حداکثر استفاده را برده باشید. مشاورین ما در مجموعه دکتر گازر با برگزاری چند جلسه به شما کمک می کنند تا برایدرمان شناسی هرگونه بیماران مزمن آماده شوید. علاوه بر مشاوره و برنامه ریزی ما به شما منابع را هم معرفی می کنیم.

 

جهت رزرو نوبت مشاوره و برنامه ریزی با پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

جهت آگاهی از آخرین اخبار  ومطالب روانشناسی به صفحه اینستاگرام مابرید و ما را دنبال کنید.

 

برچسب ها :    اختلالات تغذیه‌ای و خوردن اختلالات تغذیه‌ای و خوردن اصفهان اختلالات تغذیه‌ای و خوردن بدون دارو اختلال‌های قلبی و عروقی انواع دردهای روان تنی یا سایکوسوماتیک بهترین فوق دکتری روان تنی بیماری های روان تنی تنگی نفس روان تنی داروهای روان تنی دردهای استخوانی و مفصلی دردهای استخوانی و مفصلی بدون دارو دردهای ستون فقرات و کمردرد دردهای ستون فقرات و کمردرد بدون دارو درما بیماری آسم درما بیماری آسم بدون دارو اصفهان درما بیماری آسم بدون دارو کیش درمان اختلالات تغذیه‌ای و خوردن درمان اختلالات تغذیه‌ای و خوردن کیش درمان اختلال‌های قلبی و عروقی درمان اختلال‌های قلبی و عروقی بدون دارو درمان اختلال‌های قلبی و عروقی در اصفهان درمان اختلال‌های قلبی و عروقی در کیش درمان اختلال‌های گوارشی درمان اختلال‌های گوارشی اصفهان درمان اختلال‌های گوارشی بدون دارو درمان بیماری های روانتنی درمان بیماری های کنکوری درمان دردهای استخوانی و مفصلی درمان دردهای استخوانی و مفصلی در اصفهان درمان دردهای ستون فقرات و کمردرد درمان دردهای ستون فقرات و کمردرد اصفهان درمان سایکوسوماتیک یا روانتنی درمان سردردهای تنشی اصفهان درمان سردردهای تنشی بدون دارو درمان سردردهای تنشی کیش درمان سردردهای مزمن یا سردردهای تنشی درمان فشار خون درمان فشار خون بدون دارو درمان فشار خون در اصفهان درمان فشار خون در کیش درمان مشکلات پوست و مو درمان مشکلات پوست و مو اصفهان درمان مشکلات پوست و مو بدون دارو درمان مشکلات پوست و مو کیش دکتر اذین گازر فوق دکتری روانتنی دکتر روان تنی روانشناس اصفهان روانشناس کیش سردردهای مزمن یا سردردهای تنشی علل دردهای روان تنی یا سایکوسوماتیک psychosomatic فشار خون فیبروملاژیا fibromyalgia فیبروملاژیا fibromyalgia چیست لیست بیماری های روان تنی مشاوره نوجوان اصفهان مشاوره نوجوان کیش مشکلات پوست و مو مقاله بیماری های مزمن مقاله سایکوسوماتیک
مطالب مرتبط
پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان

 چرا پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان؟ مزایای پانسیون مطالعاتی در اصفهان چیه؟   -فرق پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان با خانه و کتابخانه عمومی: قبل اینکه تفاوت را در نوشته بگم بهتون بریم فیلم پانسیون را ببینیم.(تورگردی دارم براتون)     اینجا نمیتونید با بغل دستی خودحرف بزنید. اینجا هرکسی برای خود میزتحریر وصندلی و […]

تاریخ بروزرسانی :30 / 01 / 2021
پانسیون مطالعاتی دکتر گازر

     پانسیون مطالعاتی دکتر گازر در اصفهان:     نیاز به کتابخانه مطالعاتی کنکور(کتابخانه خصوصی)برای مطالعه  در سال کنکور به  دلایل مختلفی از اهمیت زیادی  برخوردار است.   از جمله دلایل نیاز دانش آموزان به یک پانسیون مطالعاتی کنکور،  عدم مطالعه  بسیاری از دانش آموزان  در این دوران  و  نزدیک دوران عید  می باشد.  پانسیون مطالعاتی […]

تاریخ بروزرسانی :9 / 01 / 2021
درمان و رواندرمانی بیماریهای قلبی

  درمان و رواندرمانی بیماریهای قلبی   چکیده : درمان و رواندرمانی بیماریهای قلبی از جمله افسردگی، اضطراب، دلیریوم و اختلالات شناختی از جمله مشکلات شایع بیماران قلبی عروقی می‌باشند. وجود هر یک از این بیماری‌ها سبب وخامت بیشتر وضعیت جسمی و روانی بیمار شده و تبعات آنان ناتوانی در هم عرصه‌های زیستی روانی و […]

تاریخ بروزرسانی :11 / 11 / 2020
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *