ارائه دهنده خدمات پانسیون مطالعاتی ، و روانشناسی
امروز :

کاهش حواس‌پرتی و درمان آن

22 اکتبر 2020 797

کاهش حواس‌پرتی و درمان آن:

تمرکز یک امر اکتسابی است که به هیچ‌وجه ذاتی نبوده و استعداد بالقوه تمرکز در همه افراد وجود دارد. چیزی که حائز اهمیت است پرورش دادن این استعداد است تا به سرانجام رسد.

کتابی  که هفته پیش شروع کرده اید را هنوز به نیمه هم نرسانده اید؟ برای اینکه دل تان باز شود یک آلبوم موسیقی پخش کرده  اید اما بعد از تمام شدن آهنگ‌ها،می‌بینید که هیچکدام‌شان را واقعا نشیده‌اید؟

کارهایتان روی هم انبار شده و نمیتوانید هیچ کدامشان را کامل ودرست انجام دهید؟  همه این مشکل ها شما را بترسانند اما واقعیت این است که کمبود تمرکز و توجه تان دلیل همه این اتفاقات است. گرچه بیماری‌های روانشناختی متعددی میتوانند تمرکز را از شما بگیرند اما گاهی اتفاق های ساده‌تری که هر روزتجربه شان میکنید. و تمرکزکش بودنشان  بی خبرید، دلیل ناتوانی تان در انجام کارها میشود.

آیا شما میتوانید بر روی انجام یک کار برای بلند مدت متمرکز شوید و آن را به اتمام برسانید؟  

با شناخت عوامل موثر در حواسپرتی(کاهش حواس‌پرتی و درمان آن) و انجام تمرینات مربوطه، این مهارت را بدست آورید.

بهره‌وری بالا برابر است با حواس‌پرتی بالا:

ابزارهایی که ما امروزه برای بهره‌وری در اختیار داریم، بسیار شگفت‌انگیز هستند. شما میتوانید کسب و کار خود را به کمک وسایلی که در اختیار دارید بگردانید و میتوانید کارهای مهم خود را، از هر نقطه کره زمین که هستید انجام دهید.

از طرفی با در اختیار داشتن  قدرت بهره‌وری، حواس‌پرتی نیز به وجود میاید. زمانی که از ابزارهای ارتباطی مختلف استفاده میکنید، ممکن است همزمان،از هر کسی در هر مکانی پیامی دریافت کنید. شما میتوانید به خواندن داستان‌های تمام نشدنی مشغول شوید. و شروع به جستجو و مرور اطلاعات ،عکس ها و تصاویر نامحدود موجود در فضای مجازی کنید.

شما تلفن همراه خود را به قصد انجام کار روشن میکنید، اما ۳۰دقیقه به بررسی پست الکترونیکی خود، چک کردن فیسبوک و یا گشتن در شبکه های اجتماعی مختلف میگذرانید. با وجود تمام حواس پرتی هایی که وجود دارند. چگونه میتوانید به غیر از چند لحظه، واقعا بر روی کار خود متمرکز شوید؟

برای انجام کارهای خود زمان را تعیین کنید:

انجام دادن یک کار و به پایان رساندن ان نیاز به تمرین دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت تمرکز و افزایش بهره‌وری این است که برای انجام کار خود، زمان مشخصی را تعیین کنید. در حقیقت، شما باید یک محدودیت زمانی مشخص، به هر یک از فعالیت‌های خود اختصاص دهید.

استفاده از یک زمانسنج برای انجام کارها، میتواند به شما برای متمرکز شدن بر روی کارتان و جلوگیری از حواس‌پرتی کمک کند. به منظور متمرکز ماندن روی کار. ساعت خود را برروی۵، ۱۰یا حتی ۳۰دقیقه، با توجه به کاری که قصد به اتمام رساندن آن را دارید تنظیم کنید.

استفاده از یک زمان سنج،سبب ایجاد انتظاراتی در ذهن شما شده که باعث به وجود آمدن تمرکز بر روی کار تعیین شده میگردد.انگیزه و شتاب ایجاد میکند.

برای انجام کارهای دشوار و ناخوشایند، تنظیم زمانسنج، امکان شروع کار را در اختیار شما قرار میدهد.حتی شما میتوانید با اختصاص دادن ۲۰دقیقه به یک پروژه‌ی دشوار، شروع به کارکنید زمانی که در آن مسیر شروع به کار کردید، مطمئن باشید که تمایل به ادامه آن را خواهید داشت.

به علاوه استفاده از زمان سنج، از به تعویق انداختن کارها جلوگیری میکند. همچنین، ایجاد محدودیت زمانی شما را بر روی انجام کار متمرکز کرده و بهره وری را افزایش میدهد.  این روند احتیاج به نظم دارد. شما باید در برابر وسوسه استفاده از تلفن همراه خود به عنوان سرگرمی و یا سایر تفریحات مقاومت کنید . تازمانی که کار شما تمام میشود تمرکز خود را حفظ کنید، سپس میتوانید به انجام کارهای دیگربپردازید.

ما به شما میگوییم که چطور باید ردپای قاتلان تمرکز را از زندگی روزانه‌تان پاک کنید.

فرمولی برای حواس‌پرت‌ها:

فکرهای آزاردهنده‌ای توی سرتان است؟

افکار آزاردهنده‌ای که در ذهن شما با هم میجنگند و رهایتان نمیکنند هم میتوانند تا پایان روز انجام کار ساده را طولانی کنند و نگذارند روی کارهایتان تمرکز کنید. فکر تعمیر لاستیک خودرو، پرداختن قبض‌ها و … همه میتوانند آزاردهنده و تمرکززدا باشند. شاید برخی از این کارها زیاد هم طول نکشد اما همین که روی هم انبار میشوند و کلافه‌تان میکنند.برای نداشتن تمرکز میتواند کافی باشد.

چه باید کرد؟

قلم و کاغذ بردارید و کارهایتان را فهرست کنید. مهم نیست چقدر کوچک یا بزرگ هستند. کارهای روی اعصاب شما میتوانند به اهمیت انجام یک عمل جراحی یا به کوچکی پاک کردن لکه روی لباس‌تان باشند اما وقتی ‌آنها را مینویسید، میتوانید بر اساس اولویت یا اهمیتشان رده‌بندی کنید و زمانی برای رسیدگی به آنها تعیین کنید. مطمئن باشید این کارهای ذهن آلوده کن،وقتی روی کاغذ میایند عملی‌تر به نظر میرسند.

آیا اینستاگرام بازید؟

قاتلان تمرکز،دنیای اطراف شما را پر کرده‌اند. نگاهی به صفحه تبلت یا گوشی همراهتان بیندازید؛چند اپلیکیشن شبکه اجتماعی روی صفحه میبینید؟همه این اپلیکیشن‌ها که وسوسه خواندنشان شما را رها نمیکند،تمرکزتان را میگیرند و نمیگذارند حتی نیم ساعت بدون ترس از دست دادن یک پیام و ناخوانده ماندن یک متن کارتان را انجام دهید.

اگر شما هم یکی از مبتلایان اضطراب تلفن همراه باشید،اوضاع بدتر میشود.در چنین شرایطی مدام نگران نوشته‌های ناخوانده دوستانتان هستید و به جای این که زمان مشخصی را به انجام کارتان اختصاص دهید و روی آن تمرکز کنید،مدام کار را رها میکنید.

چه باید کرد؟

وقتی میخواهید وارد شبکه های اجتماعی شوید،گزینه به خاطر سپردن رمز عبور را انتخاب نکنید تا به جای اینکه باشنیدن صدای پیغام‌هایی که به شما میرسد یا وسوسه پاسخ دادن کامنت‌ها کارتان را رها کنید،بتوانید هر زمان که کارهایتان تمام شد وارد شبکه شوید و پیام ها را بخوانید.

شما همه کاره‌اید؟

اگر در یک زمان چند کار را باهم می‌خواهید به انجام برسانید یا به اصطلاح با یک دست چند هندوانه برمی‌دارید، طبیعی است که شما نمی‌توانید روی کارتان تمرکز کنید و نتیجه مطلوب هم حاصل نمیشود.

چه باید کرد؟

از خودتان انتظار بیش از حد نداشته باشید. قرار نیست به همه کارهایی که برای خودتان فهرست کرده‌اید برسید. سعی کنید کارهایتان را به‌صورت هرمی و براساس اولویت و اهمیت تنظیم کنید. به این ترتیب کارها را با آرامش بیشتری انجام می‌دهید.

خسته اید؟

خستگی یکی از تمرکزکش‌های آشناست. وقتی کاری را هرروز باید انجام دهید.طبیعی است که انگیزه‌تان برای به پایان رساندنش کم شود و دلتان بخواهد نیمه کاره رهایش کنید و سراغ تلفن همراه یا دوستانی که در تلگرام آماده گپ زدن با شما هستند،بروید.

گذشته از بی‌میلی به انجام یک کار،خستگی جسمانی نیز میتواند عملکرد مثبت‌تان را کاهش دهد. محققان میگویند خستگی و کم‌خوابی به شکل قابل توجهی میتوانند حافظه را کند کنند.

چه باید کرد؟

کارهای خسته کننده‌ای که به عهده تان است را بشناسید و به خودتان برای دریافت یک جایزه دوست داشتنی وعده بدهید.

شاید این جایزه های دوست داشتنی بتوانند انگیزه تمام کردن کار را به شما بدهند.اگر هم خستگی جسمانی کار شما را مختل کرده، امشب خودتان را به ۷تا۹ ساعت خواب آرام مهمان کنید و نتیجه را ببینید.

استرس دارد؟

استرس نیز مانع تمرکز شماست. وقتی قلبتان تندتند بزند، احساس می‌کنید دستهایتان از درون می‌لرزد. و پاهایتان انرژ برای قدم برداشتن ندارد، نمی‌توانید خوب و با تمرکز کار کنید. ترس از افتادن اتفاقی که می‌تواند ناراحت‌کننده یابحران‌ساز باشد، گاهی بیشتر از خود آن اتفاق می‌تواند شما را فلج کند.

چه باید کرد؟

از تکنیک‌های کتنرل استرس استفاده کنید. کلاس‌های یوگا، تمرین‌های تن‌آرامی و مدیتیشن یا تکنیک‌هایی از این دستبرای کم کردن استرستان مفیداند. کمک گرفتن از روانشناس هم در این مورد نقش موثری دارد.

یادتان باشد این شما هستید که باید ذهنتان را کتنرل کنید، نه ذهن پراسترس شما.

سخن آخر:

موارد گفته شده در بالا به شما در رسیدن به هدف خود کمک میکند.اما اگر نیاز دارید تا

متخصص کاهش حواس‌پرتی و درمان آن پانسیون مطالعاتی دکتر گازر برای شما یک راه حل را تنظیم کند، با مشاورین ما در وبسایت تماس بگیرید.

جهت اطلاع از آخرین اخبار سایت اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

کلینیک تخصصی ما اماده خدمت رسانی به شما برای کاهش حواس‌پرتی و درمان آن میباشد.

مطالب مرتبط
تست افسردگی و درمان آن اصفهان

 در ابتدا ببینیم چه کسی را فرد افسره میگویند ؟ و فرد افسرده چه علائمی دارد؟   تست افسردگی و درمان آن در اصفهان:  افسردگی یک اختلال روحی است که باعث تداوم احساس ناراحتی و بی میلی در فرد می شود. این وضعیت که افسردگی بالینی  یا عمده هم نامیده می شود،  روی احساس، تفکر […]

تاریخ بروزرسانی :9 / 02 / 2021
پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان

 چرا پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان؟ مزایای پانسیون مطالعاتی در اصفهان چیه؟   -فرق پانسیون مطالعاتی دکتر گازر دراصفهان با خانه و کتابخانه عمومی: قبل اینکه تفاوت را در نوشته بگم بهتون بریم فیلم پانسیون را ببینیم.(تورگردی دارم براتون)     اینجا نمیتونید با بغل دستی خودحرف بزنید. اینجا هرکسی برای خود میزتحریر وصندلی و […]

تاریخ بروزرسانی :30 / 01 / 2021
پانسیون آنلاین اختصاصی دکتر گازر

  قبل از خوندن این مطالب بیا ببرمت تورگردی در یک جایی از شهرمون بیا..  کلیک کن           https://www.aparat.com/v/GhaUQ   پانسیون آنلاین و حضوری اختصاصی دکتر گازر   پانسیون آنلاین اختصاصی دکترگازر میتوانن به صورت حضوری و آنلاین تلفیقی از فضای ما استفاده نمایند. پانسیون مطالعاتی آنلاین دکتر گازر در سین زمانی […]

تاریخ بروزرسانی :9 / 01 / 2021
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *