ارائه دهنده خدمات پانسیون مطالعاتی ، و روانشناسی
امروز :

۱۰ راه برای افزایش تمرکز

30 سپتامبر 2020 495

حتما شما هم این مشکل را دارید که نمی تواند هنگام کارهای خود تمرکز کنید و نمی توانید ۱۰۰%  حواس خود را جمع انجام کار مورد نظر خود کنید. در این مقاله اول معنای تمرکز را بررسی می کنیم. سپس به سراغ عوامل عدم تمرکز و در آخر به معرفی ۱۰ راه برای افزایش تمرکز می پردازیم .

راه های افزایش تمرکز

تمرکز چیست ؟

همان طور که در دیکشنری کمبریج آمده در لغت به معنای توجه کردن به  موضوع اصلی و بیرون راندن افکار بیهوده در ذهن می باشد. در ادامه به بررسی کار هایی که باعث عدم تمرکز ما می شوند را بررسی می کنیم.

عوامل حواس پرتی و عدم متمرکز شدن روی موضوع مورد نظر:

در این پاراگراف لیستی از عوامل عدم تمرکز را به شما ارائه می‌کنیم. این کار باعث می‌شود با این عوامل آشنا شوید و از به وجود آمدن آنها جلوگیری کنید.

  1. فکر کردن به چند موضوع به طور همزمان
  2. کمبود خواب
  3. ورزش نکردن
  4. استرس و اضطراب
  5. تلفن همراه و شبکه های اجتماعی
  6. تغذیه نامناسب
  7. استفاده از دارو
  8. و..

 ۱۰ راه برای افزایش تمرکز:

ما در وبسایت دکترگازر سعی بر آن داریم تا با استفاده از متد های جدید، روی افزایش تمرکز شما در طی پانسیون مطالعاتی  دکتر گازر کار کنیم. راه های پیشنهادی ما به شما:

۱-برنامه ریزی روزانه:

همیشه سعی کنید برنامه ریزی روزانه برای کار های خود داشته باشید. ۱ ساعت اول روز خود را به زمانبندی کار های روزانه ی خود اختصاص دهید. این کار باعث می شود که

۲-  فکر خود را برای انجام دادن کار آماده کنید:

به عنوان مثال شما می خواهید درس فیزیک را مطالعه کنید ، قبل از اینکه این درس را شروع کنید، یک یا دو دقیقه  در محیطی که از قبل را حتی خود را در آن فراهم کردید بنشینید، نفس عمیق بکشید و قبل از اینکه شروع به مطالعه کنید.بدن در خود را آرام کنید. به مرور زمان خواهید فهمید که این کار چقدر در تمرکز شما اثر مثبت دارد.

۳-اینترنت خود را خاموش کنید:

فرض کنید شما مرحله قبلی را به خوبی انجام دادید ، تلفن شما زنگ میخورد ،ناخواسته مجبور به چک کردن آن می شوید.  تمرکز شما را به هم می‌ریزد. بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از انجام فعالیتی که مدنظر شماست اینترنت خود را خاموش کنید و تلفن همراه خود را دور از دسترس خود قرار دهید.  این کار بیشتر به شما کمک می کند تا روی هدف خود تمرکز کنید.

۴- دمای محیط کار  یا محیط مطالعه خود را چک کنید:

این کار باعث می‌شود تا سرما یا گرمای هوا ،  باعث ایجاد اختلال در تمرکز شما نشود.  طی یک سری تحقیقات در دانشگاه کرنل نیویورک بهترین دما برای مطالعه و کار کردن را در دمای حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه را در نظر گرفته است.

۵-استراحت کنید

به جای آنکه در مقابل حواس‌پرتی تسلیم شوید ، یک استراحت کوتاه به شما کمک می کند تا دوباره تمرکز حواس خود را به دست آورید. اما دقت داشته باشید که در این مدت ،  سراغ ایمیل ها و شبکه های اجتماعی خود نروید ، زیرا که این کار باعث به هم ریختن تمرکز شما می باشد.

۶- عامل حواس پرتی را از بین ببرید

اگر در ذهن شما  چیزی وجود دارد که تمرکز شما را از بین میبرد آن را روی کاغذ بنویسید . یا اگرچه روی میز کار یا مطالعه شما چیزی وجود دارد که تمرکز شما را به هم می ریزد، آن را از محیط خود دورکنید.

۷- ورزش کنید

همانطور که در بالا گفته شد ، عدم تحرک و ورزش نکردن از عوامل  حواس پرتی و عدم تمرکز روی موضوعات می‌باشد.  سعی کنید در برنامه روزانه خود  زمانی را به ورزش اختصاص دهید.

۸-خواب

بهتر است روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت  مغز شما استراحت کند. این کار به بهبودی عملکرد  و تمرکز شما کمک می کند.

۹- تغذیه مناسب:

رژیم غذایی مناسب داشته باشید. غذا هایی که می خورید روی عملکرد شما تاثیر می گذارند. پس از مصرف غذا های کنسروی و نیمه آماده ، قند زیاد و غذا های چرب و ناسالم اجتناب کنید.

۱۰- استفاده از دارو :

بعضی از دارو های ضد افسردگی باعث اخلال  در تمرکز شما می شوند. شما می توانید با مشورت پزشک معالج خود داروی دیگری را جایگزین کنید که در تمرکز شما اختلال ایجاد نکند.

 

سخن آخر:

در این مقاله ۹ مورد از بهترین راه ها برای تمرکز کردن را برای شما توضیح دادیم. چنان چه این مقاله  در جهت بهبود تمرکز به شما کمک نکرد با مشاورین وبسایت ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *